PTV4.7B-M3/84A
DigiKey Part Number
112-PTV4.7B-M3/84ATR-ND - Tape & Reel (TR)
112-PTV4.7B-M3/84ACT-ND - Cut Tape (CT)
112-PTV4.7B-M3/84ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV4.7B-M3/84A
Description
DIODE ZENER 4.7V 600MW DO220AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 600 mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTV4.7B-M3/84A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-220AA (SMP)
Power - Max
600 mW