SE30DT12-M3/I
DigiKey Part Number
112-SE30DT12-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SE30DT12-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-SE30DT12-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE30DT12-M3/I
Description
DIODE STANDARD 1200V 30A SMPD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Surface Mount SMPD
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
3.4 µs
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
132pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
SMPD
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.29 V @ 30 A