SM8S18CAHM3/I
DigiKey Part Number
112-SM8S18CAHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SM8S18CAHM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-SM8S18CAHM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S18CAHM3/I
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 226A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
226A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V