SMA5J26AHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Littelfuse Inc.
In Stock: 132,878
Littelfuse Inc.
Image for SMA5J26AHE3/5A is not available
SMA5J26AHE3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J26AHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J26AHE3/5A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V