SMAJ15AHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 6,280
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
STMicroelectronics
Microchip Technology
Image for SMAJ15AHE3/61 is not available
SMAJ15AHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ15AHE3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ15AHE3/61
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 16.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V