SMB8J36CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
58.1V Clamp 13.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J36CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J36CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J36CA-E3/52
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J36CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V