SMBJ14A-E3/5B
DigiKey Part Number
112-SMBJ14A-E3/5BTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMBJ14A-E3/5BCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMBJ14A-E3/5BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ14A-E3/5B
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 25.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V