SMBJ150CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ150CA-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ150CA-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ150CA-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150CA-E3/52
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ150CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V