SMBJ150CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,040
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
Comchip Technology
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ150CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ150CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150CA-M3/52
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V