SMBJ150CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,040
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ150CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ150CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150CAHE3/52
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V