SMBJ18A-E3/52 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ18A-E3/52 |
Description | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 29.2V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMBJ18A-E3/52 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 20V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V |