SMBJ24A-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 747
Datasheet
Similar
In Stock: 12,713
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Diotec Semiconductor
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 980
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ24A-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ24A-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24A-M3/52
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V