SMBJ33CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 12,768
Datasheet
Direct
In Stock: 8,978
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 483
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 36
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ33CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ33CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CAHE3/52
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V