SMBJ36CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7,708
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO
YAGEO
STMicroelectronics
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ36CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ36CAHE3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V