SMBJ70A-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 4,630
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ70A-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ70A-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ70A-M3/52
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V