SMBJ8.5CD-M3/H is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 3,159
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
14.3V Clamp 42.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ8.5CD-M3/H
DigiKey Part Number
SMBJ8.5CD-M3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ8.5CD-M3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ8.5CD-M3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CD-M3/H
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.3V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.57V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.3V