SMC3K26CAHM3/57
DigiKey Part Number
112-SMC3K26CAHM3/57TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMC3K26CAHM3/57CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMC3K26CAHM3/57DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K26CAHM3/57
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC3K26CAHM3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V