SMC3K28CA-M3/57 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 4,250
Datasheet
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Upgrade
Upgrade
Microchip Technology
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
Bourns Inc.
In Stock: 784
45.4V Clamp 66.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K28CA-M3/57
DigiKey Part Number
SMC3K28CA-M3/57GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMC3K28CA-M3/57GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMC3K28CA-M3/57GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K28CA-M3/57
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K28CA-M3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V