SMC3K33CA-M3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,156
Datasheet
Direct
In Stock: 4,005
Datasheet
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 592
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
In Stock: 584
Bourns Inc.
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K33CA-M3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K33CA-M3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K33CA-M3/9A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K33CA-M3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V