SMCJ28CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 419
Datasheet
Direct
In Stock: 127
Datasheet
In Stock: 0
Diodes Incorporated
In Stock: 2,259
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Upgrade
In Stock: 193
Upgrade
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
45.4V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ28CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ28CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ28CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V