SMCJ33CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 20,691
Datasheet
Direct
In Stock: 7,106
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 995
STMicroelectronics
53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ33CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ33CAHE3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ33CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ33CAHE3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V