SMF18A-HM3-08
DigiKey Part Number
112-SMF18A-HM3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMF18A-HM3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMF18A-HM3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF18A-HM3-08
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Power - Peak Pulse
200W
Capacitance @ Frequency
320pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.8A