SMF36A-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 564
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 4,571
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4,814
Littelfuse Inc.
Panjit International Inc.
58.1V Clamp 3.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
SMF36A-E3-08
DigiKey Part Number
SMF36A-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMF36A-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
SMF36A-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF36A-E3-08
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO219AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Capacitance @ Frequency
178pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V