V10P104-M3/H
DigiKey Part Number
112-V10P104-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V10P104-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V10P104-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10P104-M3/H
Description
RECTIFIER, 10A, 100V, TMBS SCHOT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
450pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C