V12PM10HM3/I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 45,562
Datasheet
Diode 100 V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC)
TO-277A
eSMP® Package Evolution
V12PM10HM3/I
DigiKey Part Number
V12PM10HM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V12PM10HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 12 A