V15P15-M3/H
DigiKey Part Number
112-V15P15-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V15P15-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V15P15-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15P15-M3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 15A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.08 V @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A