V15P8-M3/86A
DigiKey Part Number
V15P8-M3/86AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V15P8-M3/86AGICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15P8-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 4.6A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 80 V 4.6A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.2 mA @ 80 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
4.6A