V20PW10-M3/I
DigiKey Part Number
V20PW10-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V20PW10-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V20PW10-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PW10-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 100 V 20A Surface Mount SlimDPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V20PW10-M3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1510pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 20 A