V20PW15-M3/I
DigiKey Part Number
V20PW15-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V20PW15-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V20PW15-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PW15-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 150 V 20A Surface Mount SlimDPAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Series
Capacitance @ Vr, F
950pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.47 V @ 20 A