V20PW60HM3/I | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V20PW60HM3/I |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 20A SLIMDPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 20A Surface Mount SlimDPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | V20PW60HM3/I Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 3.6 mA @ 60 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 2250pF @ 4V, 1MHz |
Series | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Supplier Device Package SlimDPAK |
Current - Average Rectified (Io) 20A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 660 mV @ 20 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |