V20PW60HM3/I
DigiKey Part Number
112-V20PW60HM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V20PW60HM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V20PW60HM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PW60HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 20A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 60 V 20A Surface Mount SlimDPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V20PW60HM3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.6 mA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2250pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)