V30100S-M3/4W
DigiKey Part Number
V30100S-M3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V30100S-M3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 30A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V30100S-M3/4W Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 30 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
30A