V35PW60-M3/I
DigiKey Part Number
V35PW60-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V35PW60-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V35PW60-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V35PW60-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 35A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 35A Surface Mount SlimDPAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 600 V
Series
Capacitance @ Vr, F
3600pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SlimDPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
35A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 35 A