V35PWM10-M3/I
DigiKey Part Number
V35PWM10-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V35PWM10-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V35PWM10-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V35PWM10-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 35A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 100 V 35A Surface Mount SlimDPAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
2500pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
35A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 35 A