V60D60C-M3/I
DigiKey Part Number
112-V60D60C-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V60D60C-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V60D60C-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V60D60C-M3/I
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 30A TO263AC
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V60D60C-M3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A