V60DM100C-M3/I
DigiKey Part Number
V60DM100C-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V60DM100C-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V60DM100C-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V60DM100C-M3/I
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO263AC
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V60DM100C-M3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A