VGSOT24-G3-18
DigiKey Part Number
112-VGSOT24-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VGSOT24-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VGSOT24-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGSOT24-G3-18
Description
TVS DIODE 24VWM 46VC SOT233
Detailed Description
46V Clamp 8.4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Capacitance @ Frequency
65pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46V