VGSOT36-G3-18 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VGSOT36-G3-18 |
Description | TVS DIODE 36VWM 71VC SOT233 |
Manufacturer Standard Lead Time | 41 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 71V Clamp 5.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.6A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 45pF @ 1MHz |
Unidirectional Channels 1 | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 39V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 71V | Supplier Device Package |