VMMBZ16C1HD1HG3-08
DigiKey Part Number
112-VMMBZ16C1HD1HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VMMBZ16C1HD1HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VMMBZ16C1HD1HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMMBZ16C1HD1HG3-08
Description
TVS DIODE 14VWM 27VC DFN10062A
Manufacturer Standard Lead Time
74 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27V Clamp 700mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2A
Category
Power - Peak Pulse
16W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
29pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
700mA