VS-100TPS12L-M3
DigiKey Part Number
112-VS-100TPS12L-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-100TPS12L-M3
Description
SCR 1.2KV 157A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 157 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
157 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
100 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
935A @ 50Hz
Voltage - Off State
1.2 kV
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.61 V
Package / Case
TO-247-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
100 A