VS-10TTS08-M3
DigiKey Part Number
112-VS-10TTS08-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10TTS08-M3
Description
SCR 800V 10A TO-220-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 10 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-10TTS08-M3 Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
1 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.15 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
6.5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A