VS-12CWQ10FN-M3
DigiKey Part Number
VS-12CWQ10FN-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-12CWQ10FN-M3
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 6A DPAK
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-12CWQ10FN-M3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 12 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
6A