VS-15CTQ035SPBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3,057
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 35 V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
VS-15CTQ035SPBF
DigiKey Part Number
15CTQ035SPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15CTQ035SPBF
Description
DIODE ARR SCHOT 35V 7.5A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-15CTQ035SPBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 7.5 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 35 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A