VS-16CTQ060PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 27
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 25
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 8A Through Hole TO-220-3
VS-16CTQ060PBF
DigiKey Part Number
16CTQ060PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16CTQ060PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 8A TO-220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-16CTQ060PBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 8 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 60 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A