VS-16CTQ100PBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7,669
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 3,718
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 635
Similar
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 8A Through Hole TO-220-3
VS-16CTQ100PBF
DigiKey Part Number
16CTQ100PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16CTQ100PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 8A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-16CTQ100PBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 8 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 100 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A