VS-16CTQ100STRL-M3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VS-16CTQ100STRL-M3 |
Description | DIODE ARR SCHOTT 100V 8A TO263AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 8A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division | Current - Reverse Leakage @ Vr 550 µA @ 100 V |
Part Status Active | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Qualification AEC-Q101 |
Technology Schottky | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 8A | Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720 mV @ 8 A | Base Product Number |