VS-20CTQ045PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6,746
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 10,397
Datasheet
SMC Diode Solutions
In Stock: 249
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 10A Through Hole TO-220-3
VS-20CTQ045PBF
DigiKey Part Number
20CTQ045PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20CTQ045PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 10A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-20CTQ045PBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 45 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
10A