VS-25ETS08S-M3
DigiKey Part Number
VS-25ETS08S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25ETS08S-M3
Description
DIODE STANDARD 800V 25A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 800 V 25A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-25ETS08S-M3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 800 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
25A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.14 V @ 25 A