VS-25FR20
DigiKey Part Number
112-VS-25FR20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25FR20
Description
DIODE STD REV 200V 25A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 25A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
12 mA @ 200 V
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
DO-203AA (DO-4)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
25A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 78 A