VS-25RIA120M
DigiKey Part Number
VS-25RIA120M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25RIA120M
Description
SCR 1.2KV 40A TO-208AA (TO-48)
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 40 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
130 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
10 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
350A, 370A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
60 mA
Package / Case
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.7 V
Supplier Device Package
TO-208AA (TO-48)
Current - On State (It (AV)) (Max)
25 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
40 A